1          Postępowanie uzupełniające dotyczące obrabiarek do drewna

1.1      Wstęp

Dodatkowo do zasad ogólnych, dotyczących wszystkich maszyn, z użytkowego punktu widzenia pracodawcy - użytkownika maszyn, najistotniejszą rolę wśród kontroli maszyn użytkowanych pełnią dwa rodzaje takich kontroli:

·         wstępna – połączona z ewentualnym dostosowaniem maszyn do minimalnych wymagań bezpieczeństwa określonych w rozporządzeniu Ministra Gospodarki z dnia 30 października 2002 w sprawie minimalnych wymagań dotyczących bezpieczeństwa i higieny pracy w zakresie użytkowania maszyn przez pracowników podczas pracy (Dz. U. Nr 191 poz.1596). Uzupełnieniem tej kontroli w przypadku obrabiarek do drewna powinno być sprawdzenie spełniana przez nie wymagań bezpieczeństwa określonych w rozporządzeniu Ministra Gospodarki z dnia 14 kwietnia 2000 r. w sprawie bezpieczeństwa i higieny pracy przy obsłudze obrabiarek do drewna.

·         okresowa – obejmująca najistotniejsze punkty kontroli wstępnej, w tym kluczowe elementy lub cechy (parametry) obrabiarki, wybrane przez użytkownika maszyny na podstawie prawdopodobnego (spodziewanego) ich uszkodzenia, zmiany wartości lub właściwości, które mogą wpłynąć na pogorszenie bezpieczeństwa obsługi maszyny do obróbki drewna. Sprawdzeniem powinny zostać objęte elementy lub cechy maszyny mające istotny wpływ na zapewnienie bezpieczeństwa jej użytkowania, a zwłaszcza:

     układy sterowania i elementy sterownicze realizujące związane z bezpieczeństwem funkcje sterowania maszyną,

     narzędzia tnące i ich zamocowanie,

     czas hamowania/zatrzymywania,

     osłony stref skrawania oraz napędów,

     inne urządzenia ochronne, w tym specyficzne urządzenia stosowane w obrabiarkach do drewna (kliny rozszczepiające, zapadki przeciwodrzutowe, odciągi wiórów i pyłów itp.),

     stateczność maszyny podczas pracy,

     stateczność obrabianego materiału/przedmiotu (stoły, prowadnice, zamocowania),

     parametry elektryczne (ciągłość połączenia ochronnego i rezystancja izolacji).

1.2      Kontrole wstępne

W ramach kontroli wstępnej można zastosować następującą kolejność postępowania:

1.    Sprawdzenie obrabiarki do drewna wg listy kontrolnej opracowanej na podstawie rozporządzenia Ministra Gospodarki z dnia 30 października 2002 w sprawie minimalnych wymagań dotyczących bezpieczeństwa i higieny pracy w zakresie użytkowania maszyn przez pracowników podczas pracy – wykrycie niezgodności,

2.    Sprawdzenie obrabiarki do drewna wg listy kontrolnej opracowanej na podstawie rozporządzenia Ministra Gospodarki z dnia 14 kwietnia 2000 r. w sprawie bezpieczeństwa i higieny pracy przy obsłudze obrabiarek do drewna – wykrycie niezgodności,

Dalsze postępowanie z wykrytymi niezgodnościami może obejmować następujące działania w niżej zapisanej kolejności:

·         dostosowanie do minimalnych wymagań przez „naprawę” lub uzupełnienie brakujących elementów maszyny zamiennikami o tych samych parametrach (spełniających wymagania minimalne określone w ww. rozporządzeniach), lub

·         zastosowanie gotowych rozwiązań bezpośrednio z norm zharmonizowanych dla „nowych” obrabiarek do drewna, lub

·         ocenę ryzyka wg załączonego wzorca tabeli oceny ryzyka.

3.    Identyfikacja zagrożeń potrzebna jest zarówno do ogólnej oceny ryzyka, jak i przy stwierdzonych niezgodnościach. W tym celu warto odnieść się do:

·         typowych dla obrabiarek do drewna zagadnień:

      działanie układu sterowania (oznaczenie, rozmieszczenie elementów sterowniczych, kompletność tego wyposażenia, pierwszeństwo stopu nad startem, uruchamianie posuwu zmechanizowanego równo lub później niż ruchu roboczego),

     stateczność maszyny,

     podparcie obrabianego przedmiotu,

     osłonięcie ruchomych elementów biorących udział w procesie pracy,

     osłonięcie napędów i innych części ruchomych, wzajemne położenie elementów ruchomych i stałych (możliwość pochwycenia lub zmiażdżenia),

     układy hamowania maszyny,

     odłączanie od źródeł zasilania,

     odciągi wiórów,

     połączenia ochronne i wyrównawcze,

     informacje o niedozwolonych metodach pracy (dobór narzędzi, prędkości obrotowych itp.),

·         zidentyfikować zagrożenia poprzez: źródła zagrożeń, charakter potencjalnych urazów, strefę niebezpieczną, sytuację zagrożenia (wykonywaną czynność),

·         określić ciężkość spodziewanych urazów,

·         określić prawdopodobieństwo zdarzenia przez odniesienie do prawdopodobieństwa szkody.

4.    Po zakończeniu kontroli wstępnej i dostosowaniu maszyny do minimalnych wymagań bezpieczeństwa powinny pozostać dokumenty potwierdzające przeprowadzenie tych działań (np. wypełnione listy kontrolne, datowane i podpisane przez upoważnionych w tym celu przez pracodawcę członków zespołu kontrolującego maszynę).

Uwaga: Zgodnie z prawem dokumenty te powinny być przez pracodawcę przechowywane dla potrzeb organów nadzoru minimum przez pięć lat od daty zakończenia kontroli. Jednakże dokumentację z kontroli wstępnej warto, ze względów praktycznych przechować przez cały okres użytkowania maszyny.

1.3      Kontrole okresowe

W ramach kontroli okresowej można zastosować następujące warianty postępowania:

·         sprawdzenie obrabiarki do drewna wg wybranych przez użytkownika punktów z obu list kontrolnych opracowanych na podstawie ww. rozporządzeń (w sprawie minimalnych wymagań dotyczących bezpieczeństwa i higieny pracy w zakresie użytkowania maszyn przez pracowników podczas pracy, oraz w sprawie bezpieczeństwa i higieny pracy przy obsłudze obrabiarek do drewna) – wykrycie ewentualnych niezgodności. Dalsze postępowanie powinno polegać na naprawie lub wymianie uszkodzonego elementu maszyny (np. osłony, elementu sterowniczego, oznakowania ostrzegawczego lub informacyjnego), albo na regulacji  obrabiarki do drewna w celu przywrócenia odpowiednich cech (czasu hamowania, czasu zwłoki w urządzeniach ryglujących do osłon blokujących itp.),

·         sprawdzenie obrabiarki do drewna wg typowych zagadnień, wymienionych np. w punkcie dotyczącym identyfikacji zagrożeń (p. 3). Po wykryciu niekorzystnych zmian w obrębie któregoś z tych zagadnień, jakie zaszły w obrabiarce do drewna od czasu jej ostatniej kontroli okresowej lub wstępnej, należy podjąć odpowiednie działania korygujące (naprawę lub wymianę zużytej części, czynności konserwacyjne i nastawcze).

Po zakończeniu kontroli okresowej powinny pozostać dokumenty potwierdzające przeprowadzenie tych działań (np. wypełnione listy kontrolne, datowane i podpisane przez upoważnionych w tym celu przez pracodawcę członków zespołu kontrolującego maszynę). Dokumenty te powinny być przez pracodawcę przechowywane dla potrzeb organów nadzoru minimum przez pięć lat od daty zakończenia kontroli.

Uwaga: Dla każdej maszyny stacjonarnej lub, w przypadku maszyn ręcznych – dla większej liczby maszyn tego samego rodzaju i o podobnych parametrach (np. ręcznych pilarek tarczowych, ręcznych szlifierek taśmowych itp.) można i warto założyć książkę (dziennik konserwacji i przeglądów) do odnotowywania wszystkich kontroli danej maszyny (lub maszyn).

1.4      Identyfikacja zagrożeń w obrabiarkach do drewna

Identyfikację zagrożeń w obrabiarkach do drewna można przeprowadzić na kilka sposobów. Pierwszy z nich polega na odniesieniu się do wykazu zagrożeń znaczących (tabela 2.1) opracowanego na podstawie norm zharmonizowanych dotyczących bezpieczeństwa „nowych” obrabiarek do drewna. W tabeli podano przykładowe źródła zagrożenia i strefy niebezpieczne, w których przede wszystkim można oczekiwać występowania danego zagrożenia. Ułatwia to ich identyfikację.

Tabela 2.1. Wykaz znaczących zagrożeń w obrabiarkach do drewna

L.p.

Zagrożenia, sytuacje zagrożeń i zdarzenia niebezpieczne

Przykładowe strefy niebezpieczne lub źródła zagrożenia

1

Zagrożenia mechaniczne powodowane przez:

- części obrabiarki lub przedmioty obrabiane:

 

a)  kształt;

 

Wszystkie ostre i/lub wystające elementy (poza koniecznymi do prawidłowego funkcjonowania maszyny).

b)  względne usytuowanie;

Miejsca możliwego uwięzienia (dźwignie, miejsca na styku ruchomych i nieruchomych elementów maszyny, miejsca nabiegu w przekładniach).

c)  masę i stateczność (energię potencjalną części, które mogą poruszać się wskutek grawitacji);

Niestateczne obrabiarki, ich ciężkie części (np. stoły przesuwne) lub narzędzia.

d)  masę i prędkość (energię kinetyczną części poruszających się w sposób kontrolowany lub niekontrolowany);

Poruszające się narzędzia tnące.

Ruchome mechanizmy maszyny.

Ukruszone, wyrwane fragmenty narzędzia tnącego.

Odrzucone obrabiane przedmioty lub materiał

e)  wytrzymałość mechaniczną;

Osłony zbyt wiotkie lub o zbyt małej grubości ścianek.

Urządzenia przeciwodrzutowe i inne urządzenia ochronne o konstrukcji niedostosowanej do spodziewanych udarów mechanicznych.

Nieodpowiednie mocowanie osłon i urządzeń ochronnych.

-  akumulację energii wewnątrz maszyny:

 

f)   elementy sprężyste (sprężyny);

Wbudowane w obrabiarkę sprężyny mechaniczne

g)  płyny pod ciśnieniem;

Układ hydrauliczny

Układ pneumatyczny

1.1

Zagrożenie zgnieceniem lub zmiażdżeniem

Urządzenia mocujące lub dociskające materiał

Urządzenia posuwowe

Stoły przesuwne

Elementy wykonawcze układu hydraulicznego i/lub pneumatycznego

1.2

Zagrożenie ścinaniem

Styk elementów ostrych ruchomych i nieruchomych

1.3

Zagrożenie cięciem lub odcięciem 

Narzędzia tnące

1.4

Zagrożenie wplątaniem

Wrzeciona, koła napędowe i inne obrotowe elementy maszyny

1.5

Zagrożenie wciągnięciem lub pochwyceniem

Miejsca nabiegu w przekładniach, Obracające się obok siebie przeciwbieżnie walce.

1.6

Zagrożenie uderzeniem

Odrzucony materiał

Stoły przesuwne

1.9

Zagrożenie wyrzuceniem płynu pod wysokim ciśnieniem

Układ hydrauliczny

Układ pneumatyczny

2

Zagrożenia elektryczne powodowane przez:

 

2.1

Dotknięcie przez osoby części czynnych (dotyk bezpośredni)

Czynne części wyposażenia elektrycznego obrabiarki

2.2

Dotknięcie przez osoby części, które stały się czynne w warunkach uszkodzenia (dotyk pośredni)

Części przewodzące w pobliżu części wyposażenia elektrycznego obrabiarki

4

Zagrożenia powodowane hałasem skutkujące:

 

4.1

Upośledzeniem słuchu (głuchotą), innymi zaburzeniami fizjologicznymi (utratą równowagi, utratą świadomości)

Strefa obróbki - źródłem hałasu jest głównie obróbka (styk narzędzia tnącego z materiałem).

Instalacja odciągu wiórów i pyłów

4.2

Zakłócenia komunikacji ustnej, sygnalizacji dźwiękowej

Hałas. Konieczność stosowania ochronników słuchu.

7

Zagrożenia powodowane materiałami i substancjami (i ich częściami składowymi) obrabianymi lub zużywanymi przez obrabiarkę:

 

7.1

Zagrożenia wynikające z kontaktu ze szkodliwymi pyłami lub ich wdychania

Strefa obróbki - źródłem zapylenia jest głównie obróbka (styk narzędzia tnącego z materiałem).

7.2

Zagrożenie pożarem

Strefa obróbki.

Instalacja odciągu wiórów i pyłów

8

Zagrożenia powodowane nieprzestrzeganiem zasad ergonomii w projektowaniu maszyn:

 

8.1

Szkodliwe dla zdrowia postawy lub nadmierny wysiłek

Nieergonomiczna konstrukcja maszyny (np. konieczność wykonywania uciążliwych ruchów monotypowych)

8.2

Anatomia dłoń-ramię i stopa-noga

Nieergonomiczna konstrukcja elementów maszyny (np. zbyt niski lub zbyt wysoki stół obrabiarki)

8.7

Konstrukcja, położenie lub identyfikacja elementów sterowania ręcznego

Zbyt nisko lub zbyt wysoko albo daleko usytuowane elementów sterowania ręcznego.

Złe oznaczenia elementów.

10

Nieoczekiwane uruchomienie, nieoczekiwany wybieg/nieoczekiwane przekroczenie prędkości obrotowej [nadobroty/rozbieganie] (lub inne podobne wadliwe działanie) powodowane przez:

 

10.1

Uszkodzenie/niesprawność systemu sterowania

Cała maszyna (nieoczekiwane działania/ ruch maszyny)

10.2

Niekontrolowane przywrócenie zasilania energią po przerwie

Cała maszyna (nieoczekiwane działania/ ruch maszyny)

10.3

Zewnętrzne wpływy na wyposażenie elektryczne

Cała maszyna (nieoczekiwane działania/ ruch maszyny)

10.4

Błędy w oprogramowaniu

Cała maszyna (nieoczekiwane działania/ ruch maszyny)

11

Niemożność zatrzymania obrabiarki w możliwie najlepszych warunkach

Układ hamowania

15

Błędy montażu

Cała maszyna (niewłaściwy montaż podzespołów)

16

Rozerwanie się narzędzia podczas pracy

Strefa obróbki.

 

17

Spadające lub wyrzucane części obrabiarki lub płyny

Strefa obróbki.

Układ hydrauliczny

Układ pneumatyczny

18

Utrata stateczności / przewrócenie się obrabiarki

Cała maszyna (niestateczna konstrukcja, brak wymaganego mocowania do podłoża)

 

W działaniach podejmowanych w ramach kontroli wstępnych i okresowych, a także w celu zidentyfikowania zagrożeń występujących w związku z negatywnym wynikiem sprawdzenia, można posłużyć się listą do sprawdzenia kluczowych zagadnień. Projekt listy przedstawiono w tabeli 2.2. Puste wiersze listy oznaczają, że może być ona uzupełniana i rozszerzana o kolejne bardziej szczegółowe sprawdzenia.

Tabela 2.2. Dodatkowa lista sprawdzeń w ramach kontroli wstępnej i okresowej

Lp.

Rodzaj sprawdzenia

Wynik sprawdzenia

Układy sterowania i elementy sterownicze

1.    

Rozmieszczenie elementów sterowniczych

 

2.    

Wyposażenie stanowisk obsługi w elementy sterownicze

 

3.    

Oznakowanie elementów sterowniczych

 

4.    

Uruchamianie

 

5.    

Ochrona przed przypadkowym uruchomieniem po chwilowym zaniku napięcia

 

6.    

Zatrzymywanie normalne

 

7.    

Zatrzymywanie awaryjne

 

8.    

Oburęczne elementy sterownicze

 

9.    

Znacząca zmiana trybu lub parametrów pracy

 

10.       

Wzajemne działanie (uruchamianie ruchu roboczego narzędzia i posuwu)

 

11.       

Wzajemne działanie (uruchamianie i zatrzymywanie normalne obrabiarki)

 

12.       

Wzajemne działanie (uruchamianie i zatrzymywanie awaryjne obrabiarki)

 

13.       

Widoczność stref niebezpiecznych ze stanowiska operatora

 

14.       

 

 

Narzędzia tnące i ich zamocowanie

15.       

Zamocowanie narzędzi tnących

 

16.       

Zakładanie, zdejmowanie i wymiana narzędzi tnących

 

17.       

Wymiary narzędzi tnących

 

18.       

Dopasowanie narzędzi tnących do parametrów obrabiarki

 

19.       

Dopasowanie narzędzi tnących do rodzaju obrabianego materiału

 

20.       

Stan zużycia narzędzi tnących

 

21.       

 

 

Stateczność maszyny i obrabianego przedmiotu

22.       

Stateczność obrabiarki do drewna

 

23.       

Stateczność podparcia materiału

 

24.       

Zamocowanie  materiału

 

25.       

 

 

Hamowanie

26.       

Hamowanie obrabiarki

 

27.       

Zabezpieczenie przed hamowaniem przy włączonym napędzie

 

28.       

Zabezpieczenie w razie zerwania się piły taśmowej

 

29.       

 

 

Osłony i urządzenia ochronne

30.       

Osłony narzędzia tnącego i strefy roboczej przy ręcznym posuwie materiału

 

31.       

Osłony narzędzia tnącego i strefy roboczej przy zmechanizowanym posuwie materiału

 

32.       

Osłony narzędzia tnącego i napędów poza strefą roboczą

 

33.       

Urządzenia blokujące

 

34.       

Urządzenia blokujące z ryglowaniem

 

35.       

Wyłączniki samoczynne

 

36.       

Urządzenia ograniczające dostęp do strefy niebezpiecznej

 

37.       

 

 

Urządzenia przeciwodrzutowe

38.       

Kliny rozszczepiające w pilarkach tarczowych jednopiłowych

 

39.       

Zapadki przeciwodrzutowe w strugarkach

 

40.       

Zapadki przeciwodrzutowe w pilarkach taczowych wielopiłowych

 

41.       

Inne urządzenia przeciwodrzutowe

 

42.       

 

 

Układ hydrauliczny lub pneumatyczny

43.       

 

 

Bezpieczeństwo prac konserwacyjnych

44.       

 

 

Oznakowanie informacyjne i sygnalizacja ostrzegawcza

45.       

Oznakowanie ostrzegawcze na osłonach i w strefach niebezpiecznych

 

46.       

Tabliczka znamionowa

 

47.       

Informacje użytkowe (kierunek ruchu narzędzia, linia cięcia, parametry pracy itp.)

 

48.       

Inne oznakowania

 

49.       

Sygnalizacja świetlna

 

50.       

Sygnalizacja dźwiękowa

 

Zagadnienia niemechaniczne

51.       

Całkowite odłączenie od zasilania elektrycznego

 

52.       

Odłączenie od zasilania pneumatycznego

 

53.       

Urządzenia separacyjne w obwodach sterowania

 

54.       

Oświetlenie zintegrowane

 

55.       

Ochrona przed oparzeniami

 

56.       

Ochrona przed pożarem i/lub wybuchem

 

57.       

Ochrona przed porażeniem prądem elektrycznym

 

58.       

Ograniczanie emisji hałasu

 

59.       

Odciąganie wiórów i pyłu

 

60.       

Instrukcja dla użytkownika

 

61.       

 

 

 

1.5      Metody oceny ryzyka przy kontrolach obrabiarek do drewna

Metod oceny ryzyka jest bardzo wiele. Przepisy prawne nie określają wymagań dotyczących wyboru konkretnej metody oceny ryzyka. W związku z tym, przy ich wyborze należy kierować się kilkoma kryteriami praktycznymi:

1.    po pierwsze warto wybrać metodę sprawdzoną, znaną i stosowaną, dzięki czemu można mieć pewność, że uzyskane rezultaty będą mogły być zastosowane w praktyce,

2.    po drugie wybrana metoda oceny powinna być kompletna, tzn., że końcowy wynik powinien umożliwiać podjęcie racjonalnych działań prewencyjnych,

3.    po trzecie o wyborze metody powinny decydować cele, jakie chcemy osiągnąć, np.:

-     czy chcemy wyłącznie zidentyfikować tzw. „słabe punkty” maszyny, w których występują niezgodności z wymaganiami prawnymi lub zagrożenia istotne i potrzebne są działania korygujące. W tym przypadku potrzebna jest wiedza nt. właściwych działań, które można podjąć;

-     czy zależy nam przede wszystkim, aby ocenić dopuszczalność ryzyka;

-     czy zależy nam, aby określić ściśle istotność wpływu konkretnych elementów na wynik oceny, – aby w ten sposób umożliwić działania nacelowane na ograniczenie ryzyka.

4.    po czwarte, metoda powinna być dobrana do doświadczenia i umiejętności zespołu oceniającego.

Klasyczna metoda oceny ryzyka realizowana jest w pięciu krokach:

1.    zbieranie informacji (o maszynie, wykonywanych przy niej czynnościach, intensywności jej użytkowania, stosowanych narzędziach, materiałach, itp.) przydatnych w dalszych działaniach podejmowanych w ramach procesu oceny ryzyka;

2.    identyfikacja zagrożeń;

3.    ocena ryzyka, tj. oszacowanie prawdopodobieństwa i ciężkości następstw zidentyfikowanych zagrożeń znaczących, oraz podjęcie decyzji o tym, czy ryzyko jest dopuszczalne;

4.    planowanie działań eliminujących lub ograniczających ryzyko;

5.    dokumentowanie oceny ryzyka.

W niektórych przypadkach jednak nie jest niezbędne przeprowadzenie wszystkich ww. kroków procedury oceny ryzyka. Tak może być, gdy ocena ryzyka dotyczy znanego typu czy rodzaju maszyny, co do której istnieją dość szczegółowe wymagania bezpieczeństwa obejmujące również konkretne wypróbowane rozwiązania w zakresie środków prewencji. W takich przypadkach wystarcza sprawdzenie tych wymagań.

W przypadku użytkowanych obrabiarek do drewna można, więc w pierwszej kolejności zastosować sprawdzenie wg list kontrolnych opracowanych na podstawie:

-        rozporządzenia Ministra Gospodarki z dnia 30 października 2002 w sprawie minimalnych wymagań dotyczących bezpieczeństwa i higieny pracy w zakresie użytkowania maszyn przez pracowników podczas pracy, oraz

-      rozporządzenia Ministra Gospodarki z dnia 14 kwietnia 2000 r. w sprawie bezpieczeństwa i higieny pracy przy obsłudze obrabiarek do drewna.

Po wykryciu niezgodności, należy wówczas zastosować odpowiednie w ich przypadku środki ochronne, znane z maszyn tego typu (rodzaju). Polecane jest zwłaszcza sięganie po rozwiązania opisane w normach zharmonizowanych typu „C”, stosowane w aktualnie produkowanych obrabiarkach.

W przypadku, gdy z jakichś względów nie można sięgnąć po gotowe rozwiązania w zakresie środków ochronnych, np. maszyna jest nietypowa lub jej budowa uniemożliwia zastosowanie rozwiązań przewidzianych w normie zharmonizowanej, należy zastosować ocenę ryzyka. 

Odnośnie do użytkowanych maszyn do obróbki drewna można polecić metodę oceny ryzyka opracowaną właśnie w celu wykonywania oceny ryzyka związanego z maszynami użytkowanymi w procesie ich dostosowania do minimalnych wymagań bezpieczeństwa.

 

W metodzie, na podstawie zidentyfikowanych zagrożeń (wg D3.2) szacuje się odpowiadającą im ciężkość oraz prawdopodobieństwo wystąpienia szkód (zwykle urazów).

1.5.1    Ciężkość szkody

Trójstopniowa skala do szacowanie ciężkości spodziewanej szkody (urazu) – wg poniższej tabeli:

Tabela 2.5.1. Ciężkość szkody

Ciężkość

Następstwa

Duża

Nieodwracalne (np. śmierć lub trwały uszczerbek na zdrowiu)

Średnia

Odwracalne (np. zranienia, złamania niepowodujące trwałego uszczerbku na zdrowiu)

Mała

Niepowodujące zwolnienia z pracy (np. skaleczenia, stłuczenia)

 

1.5.2    Prawdopodobieństwo wystąpienia szkody

W celu ułatwienia określenia tego prawdopodobieństwa, należy najpierw oszacować ekspozycję na zagrożenie, prawdopodobieństwo wystąpienia zdarzenia zagrażającego oraz możliwość uniknięcia szkody. Poniżej przedstawiono tabele do szacowania ww. elementów tego prawdopodobieństwa.

Tabela 2.5.2. Prawdopodobieństwo wystąpienia szkody

Liczba punktów

N

Częstość i czas narażenia (ekspozycji)

 

Prawdopodobieństwo wystąpienia zdarzenia zagrażającego

Możliwość uniknięcia szkody

3

Codziennie

 (więcej niż około 2h)

Wysoce prawdopodobne

Brak możliwości

2

Codziennie

 (mniej niż około 2h)

Prawdopodobne

Mała możliwość

1

Regularnie

(w ustalonych okresach)

Mało prawdopodobne

Możliwe

0

Rzadziej, niż raz na rok

Nieprawdopodobne

Możliwość oczywista

 

Częstość i czas narażenia (ekspozycji) – uwzględnia się:

-          potrzebę dostępu do strefy zagrożenia;

-          charakter i sposób dostępu (np. ręczne podawanie materiału do maszyny);

-          częstość dostępu;

-          czas obecności w strefie zagrożenia.

 

Komentarz:   0 – np. transport, montaż maszyny na stanowisku pracy, naprawa;

                        1 – np. konserwacje okresowe;

2 – np. systematyczne czynności w ciagu dnia pracy, np. wymiana narzędzi, ustawianie parametrów;

3 – np. obsługa stanowiska pracy.

Prawdopodobieństwo wystąpienia zdarzenia zagrażającego szacuje się biorąc pod uwagę:

-          zastosowanie środków zapobiegawczych;

-          niezawodność części;

-          historię wypadków;

-          charakter układu lub części (np. ostrość narzędzia, siła docisku, wartość napięcia elektrycznego, prędkość ruchu elementów maszyn).

 

Komentarz:   0 – np. zastosowano urządzenia ochronne kategorii 4, osłony stałe niezdejmowane;

                        1 – np. zastosowano urządzenia ochronne kategorii 2 lub 3, osłony ruchome z blokowaniem;

2 – np. zastosowano środki ochronne zależne od człowieka, np. osłony ruchome bez blokowania lub znaki ostrzegawcze i informacyjne;

3 – np. brak środków ochronnych, swobodny dostęp.

Możliwość uniknięcia lub zmniejszenia szkody można oszacować biorąc pod uwagę:

-          czy maszynę obsługuje operator wykwalifikowany lub niewykwalifikowany;

-          czy zdarzenie zagrażające „pojawia się” wolno lub szybko;

-          świadomość ryzyka, np. w wyniku informacji, obserwacji, znaków ostrzegawczych, itp.

-           

Komentarz:    0 – np. zdarzenie zagrażające zachodzi wolno, możliwość ręcznego sterowania ruchem niebezpiecznym, możliwość obserwacji ruchu niebezpiecznego;

                        1 – np. mała strefa zagrożenia, możliwość obserwacji ruchu niebezpiecznego;

2 – np. duża strefa zagrożenia, mała możliwość obserwacji ruchu niebezpiecznego;

3 – np. zjawisko niespodziewane, zachodzące bardzo szybko.

 

Tabela 2.5.3. Szacowanie prawdopodobieństwa wystąpienia szkody

S

Prawdopodobieństwo wystąpienia szkody

7 - 9

Duże

4 - 6

Średnie

0 - 3

Małe

 

1.5.3    Oszacowanie i dopuszczalność ryzyka

Oszacowanie ryzyka należy wykonać wg matrycy ryzyk zamieszczonej w tabeli 2.5.4.

Tabela 2.5.4. Matryca ryzyka

Ciężkość

Prawdopodobieństwo wystąpienia szkody

Duże

Średnie

Małe

Duża

Ryzyko duże

Ryzyko duże

Ryzyko średnie

Średnia

Ryzyko duże

Ryzyko średnie

Ryzyko małe

Mała

Ryzyko średnie

Ryzyko małe

Ryzyko małe

 

Po oszacowaniu ryzyka, wyznaczana jest wg tabeli 2.5.4, jego dopuszczalność.  W tabeli zamieszczono również wskazania do działań prewencyjnych. Wskazania te nie określają konkretnie zalecanych działań prewencyjnych, lecz raczej pilność ich podjęcia.

 

 

 

Tabela 2.5.5. Dopuszczalność ryzyka

Oszacowanie ryzyka

Dopuszczalność ryzyka

Wskazania do działań prewencyjnych

Ryzyko duże

Niedopuszczalne

Należy niezwłocznie zastosować środki ochronne w celu zmniejszenia ryzyka związanego z użytkowaniem obrabiarki do poziomu dopuszczalnego

Ryzyko średnie

Dopuszczalne

Zaleca się zaplanowanie i podjęcie działań prewencyjnych w celu zmniejszenie poziomu ryzyka

Ryzyko małe

Dopuszczalne

Nadzorowanie – konieczne jest sprawdzanie (kontrole okresowe), czy poziom ryzyka pozostaje niezmieniony

 

Po zaplanowaniu i podjęciu działań prewencyjnych zaleca się ponowną ocenę ryzyka w odniesieniu do zastosowanych środków ochronnych.

Wyniki oceny ryzyka należy dokumentować i archiwizować.